Chamber of Deputies of Parliament of Czech Republic

Within the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Martin Sedlar is actively involved in the work in several areas.


He is a member of two Parliamentary Committees, in the framework of them
he also operates in two Subcommittees:

Committees:
Defense Committee, a member since 4
th December 2013
Environment Committee, a member since 11
th March 2015

Subcommittees:
Subcommittee on the Defence and Security Policy and the Strategic Concept of the Czech Republic, a member since 30
th April 2014
Subcommittee for Funding Care for the Environment, a member since 15
th April 2015
Subcommittee for Funding Care for the Environment,  the Vice-Chairman since 28
th April 2015

Commission:
Since 21
st October 2015 he is a member of the Permanent Committee for Monitoring the Usege of Wiretapping and Recording of Telecommunications Traffic, Usage Tracking People and Objects and Interference the Operation of Electronic Communications

Delegation:
Since 14
th May 2014 he is also a member of the NATO Parliamentary Assembly (Permanent Delegation to NATO Parliamentary Assembly)

Interparliamentary Groups within the MPU:
Group the Czech Republic - Estonia, he was elected the Chairman since 20
th June 2014
Group the Czech Republic - Poland, a member since 14
th February 2014
Group the Czech Republic - the Federal Republic of Germany, a member since 14
th February 2014
Group the Czech Republic - the Swiss Confederation, a member since 18
th March 2014

Club:
In the Chamber of Deputies, Mr. Sedlar represents the Parliamentary Club of ANO movement 2011 where he is a member since 30
th October 2013

The statistics of the voting in the Chamber of Deputies, click here
The record of his speech in the Chamber of Deputies, click here
Parliamentary Bulletin Laws in the House, overview here
The complete information about activities of Martin Sedlar in the Parliament of the Czech Republic, click here